Wing Tsun Kuen Kung Fu, to prosty i skuteczny system walki, który powstał w klasztorze Shaolin, jako esencja nauczanych tam pięciu stylów Kung Fu.
Ze względu na swoją prostotę Wing Tsun można opanować bardzo szybko. Z powodu skuteczności jest ceniony przez służby antyterrorystyczne, biznesmenów czy delikatnie zbudowane kobiety. Dzięki specjalistycznym metodom treningowym, takim jak chisao i chikung, nauka jest bezpieczna, dlatego Wing Tsun ćwiczy ponad 1 milion studentów w 66 krajach.
Wing Tsun to jedyny system walki stworzony w taki sposób, iż daje szanse osobie mniejszej i słabszej wyjść obronna ręką z zagrożenia nawet w sytuacji kobieta vs. mężczyzna. Jest to esencją pięciu systemów Kung Fu, nauczanych w klasztorze Shaolin, z których wyselekcjonowano to, co skuteczne proste i przydatne, a zrezygnowano z niepotrzebnych ruchów.
System charakteryzuje się zamkniętą i zwarta postawą, maksymalnie skróconymi ruchami, a także walką głównie w krótkim dystansie. Choć jest zaliczany do systemów twardych (zewnętrznych), to w rzeczywistości ruchy są dynamiczne, sprężyste i na pewno nie siłowe.
Uderzenia wyprowadzane są zwykle po najkrótszej linii, natomiast wśród technik nożnych dominują niskie, szybkie i niezwykle skuteczne kopnięcia.
System Wing Tsun nauczany jest w służbach specjalnych, preferowany przez osoby o delikatnej i smukłej budowie ciała (miedzy innymi kobiety).
Charakterystyczną dla stylu metodą treningową jest Chi Sao (tzw. Lepkie ręce) – specjalistyczny trening układu nerwowego, który pozwala na osiągnięcie niezwykłych umiejętności walki w relatywnie krótkim czasie nauki. Pozwala to na osiągniecie niebywałego efektu w trakcie starcia z przeciwnikiem większym, silniejszym i przeszkolonym w walce.
System Wing Tsun trenował Bruce Lee, który w świecie sztuk walki osiągnął wyjątkowo wysoki poziom umiejętności.
Wing Tsun przekazu Sijo Leung Tinga różni się znacznie od “tradycyjnego” chińskiego Kung Fu, nie zawiera ruchów imitujących zwierzęta, nie stosuje skomplikowanych układów. Ten styl największy nacisk kładzie na praktyczne i skuteczne zastosowanie prostych technik opracowanych na podstawie praw fizyki oraz znajomości ludzkiej anatomii.
Inne cechy charakterystyczne dla Wing Tsun to:
1. Przystosowanie technik do walki z ekspertami innych systemów zarówno chwytanych jak i uderzanych.
2. Koncepcja systemu nastawiona na sposób wykonania technik pozwalających na zakończenie walki w czasie kilku sekund.
3. Chi Kung – ćwiczenia łączące specyficzne oddychanie z elementami stretchingu i izometrii. Ćwiczenia nie są wyczerpujące i mogą być uprawiane przez osoby w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności.
Co daje Wing Tsun?
1. Poprawia zdolność i koncentracje.
2. Umiejętność walki z jednym i więcej przeciwnikami.
3. Znajomość specjalnej taktyki i strategii opartej na kilku tysiącach lat obserwacji.
4. Poczucie bezpieczeństwa.
5. Uelastycznienie ciała, wzmocnienie ścięgien i mięśni oraz regenerację stawów.
6. Nastawienie na błyskawiczne podejmowanie decyzji.